Dangus Forums

United Tribes of Baltica

* DUK    * Ieškoti  * Registruotis * Prisijungti 

Dabar yra 2019-12-06, 05:29

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 87 pranešimai(ų) ]  «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Autorius Pranešimas

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-05, 09:22 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Čia tikriausiai simboliška taip... Žemė-motina, tad jos kūno pažeidimas kasant kapo duobę žmogui-jos vaikui prilyginamas incestui. Reiks pasidomėti, kieno čia tokia simbolika ugalvota.

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-05, 09:38 
Vartotojo avataras

Demonic rašė:
Išvis kam tas laidojimas reikalingas? Iš dulkės į dulkę - sudeginai ir paleisk pavėjui - nei kapų nereikia, nei kapų madų, laužų ir kitokių išsidirbinėjimų. Mirusysis kaip asmuo, kaip brangus žmogus išlieka širdyje, o antkapiai, pilkapiai man asmeniškai kaip stabai, garbinimo objektai.

čia jau, kaip sakant, nuo asmeninės pozicijos priklauso. apie progresyvų techninį termo-molekulinį mąstymą tais laikais aišku nekalbam. bet yra mano jau minėti dalykai - tai pasaulėžiūra ir kosmogonija. aš nežinau kiek čia vertingas racionalus protas. jeigu Demonic mano, kad tas protas bendrame procese yra kažkuo iškilus ir labai vertingas, vertingesnis už dvsinę kryptį, tai žinoma jam jokie pilkapiai ir orientavimai pagal pasaulio šalis nereikalingi.

bet kokiu atveju, vien dėl bendro išprusimo ir atmosferos - siūlau aplankyti aukščiau minėtus pilkapius (netoli Sarių, kaip jie ten tiksliau vadinasi?) ir tuomet galėtume įdomiau padiskutuoti.

beje, niekas negali pasakyti kodėl pilkapiai būdavo tokios, o ne kitokios formos, kodėl jie orientuoti į 4 pasaulio šalis, kaip būdavo lankomi ir ar lankomi išvis (gal tik per vėlių šventes..?). šioje sferoje klausimų išties daugiau nei atsakymų.

dėl žiemgalių deginimo - nežinau, gal ir išvis nedegino (?). bet nereikia pamiršti, kad laidojimo papročiai skirtingais laikotarpiais kito.

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-05, 10:01 
Vartotojo avataras

ugn rašė:
dėl žiemgalių deginimo - nežinau, gal ir išvis nedegino (?). ..

Nedegino išties. Ten pas juos kai kuriuose paribio su kuršiais kapinynuose įdomūs dalykai: vakarinėje dalyje ( t.y. į kuršių pusę) koncentruojasi kuršių degintiniai kapai su jiems būdingomis įkapėmis, o rytinėje dalyje - jau žiemgalių inhumacijos su vėlgi šiai genčiai būdingomis įkapėmis. Vat įdomus klausimas - kodėl? Gali būti - kad paprotys nespėjo pasiekti jų iki pragaištingų kovų su kryžiuočiais XIII a. Tokie dalykai visgi plito pakankamai lėtai, palyginimui - kuršiai masiškai kremuoti pradėjo X a., o žemaičiai XII a.

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-05, 10:13 
Vartotojo avataras

Paulešas rašė:
Vat įdomus klausimas - kodėl? Gali būti - kad paprotys nespėjo pasiekti jų iki pragaištingų kovų su kryžiuočiais XIII a. Tokie dalykai visgi plito pakankamai lėtai, palyginimui - kuršiai masiškai kremuoti pradėjo X a., o žemaičiai XII a.

gal žiemgaliai dar nebuvo pasiekę "nušvitimo" ir moralinis kodeksas dar neleido jiems kremuotis :)))

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-05, 10:22 
Vartotojo avataras

Gali būti, gal kokie labai konservatyvūs buvo :). Deginimo paprotis plito iš genties į gentį, o ir pačios genties viduje gan lėtai (kuršiai porą amžių vargo, kol galutinai kremaciją "prisijaukino"). Pasaulėžiūros staigiai nepakeisi, tam reik ne vienos kartos. Greičiausiai būtų ir žiemgaliai pradėję deginti kokiame XIII-XIV a., jeigu ne...

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-05, 21:25 
Vartotojo avataras

Na, aš nesu toks kategoriškas, kaip galėjo pasirodyt - šiaip ar taip, nuolat stengiuosi nepamiršt lietuviškai rašyti. :] Išsakiau tai kaip man atrodo - po mirties man bus vienodai ka darys su mano kūnu - jei yra kažkas anapus, vistiek su kūnu atsisveikinsiu. Nežinau kaip su pilkapiais, bet šiaip kapinės man nėra kokio nors šventumo pavyzdys - laidojami mirę kūnai, puošiami, kaip tik galima, kapai, nors skaitosi, vėlė iš kūno išeina kažkur kitur [?]. Užtat ir skaitau, kad žmonės išlieka širdyje ir tam, kad juos prisimint, niekur eiti nebūtina. Užtenka man lietuviškų miškų - jie gyvi, o ne mirę ir čia aš tikrai pajaučiu kažką tokio.... Mirusieji trešia žemę ir taip savotiškai transformuojasi į naują gyvybę. Na o jei kam poreikis yra, man tai nemaišo - viskas, kas skatina žmogų tobulėti dvasiškai, yra gerai.
Aš neiškeliu proto į aukštumas, bet jo ir nesumenkinu, nesivadovauju senolių patirtim, kuri tais laikais galbūt ir buvo veiksminga. Šiais laikais svarbu viskas - ir patirtis, ir protas, širdis... Kai kuriems ir tradicijos. Gerai. Gerai, kad civilizacija dar neišnaikino tokių žmonių, kurie puoselėja senąsias vertybes. Visko po truputį. :]

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-05, 22:04 
Vartotojo avataras

nepritarciau nuomonei, kad zmogaus kunas gali buti trasa :) labai nepritariu, tai daugiau gamtos zalojimas, pelenai yra trasa daugiau.

beje, butent apie kursius ir yra mazai palikimo, super mazai, nes jie degino su viskuom.

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-05, 23:31 
Vartotojo avataras

Demonic rašė:
Aš neiškeliu proto į aukštumas, bet jo ir nesumenkinu, nesivadovauju senolių patirtim, kuri tais laikais galbūt ir buvo veiksminga. Šiais laikais svarbu viskas - ir patirtis, ir protas, širdis... Kai kuriems ir tradicijos. Gerai. Gerai, kad civilizacija dar neišnaikino tokių žmonių, kurie puoselėja senąsias vertybes. Visko po truputį. :]

na, aš manyčiau tokios "senos" tradicijos pilnai gali būti tiek pat sėkmingai "naujos". man jos nesikerta nei su patirtim, nei su protu, nei su širdim. gal todėl, kad dabartinės kapinės man visiškai svetimos... :)

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-06, 07:36 
Vartotojo avataras

djalex rašė:
...beje, butent apie kursius ir yra mazai palikimo, super mazai, nes jie degino su viskuom.

Na gal ne visai taip. Su antropologine medžiaga aišku kad ne kas (kol dar iš degintų kauliukų neišmokome rimtesnių išvadų pagriebti), o įkapių bene gausiausiai iš baltų jie dėjo, netaupė, vaikam vaikaičiam nepaliko, į ateitį per daug negalvojo kaip tikri piratai :). Va gal dėl to juos taip greit ir pavergė :(...

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-06, 07:51 
Vartotojo avataras

[quote="Paulešas]
įkapių bene gausiausiai iš baltų jie dėjo, netaupė, vaikam vaikaičiam nepaliko, į ateitį per daug negalvojo kaip tikri piratai :) [/quote]

ale gi žiūrėk tik... kažkaip - iš naujesnių amžių - susiformavusi nuostata, kad kuršiai gyveno skurdžiai, daugiausia tik iš žvejybos, t.y., visiškai priklausomi nuo gamtos valios. o čia - tokis dosnumas mirusiesiems ...
man tai tikrai kažkaip netikėta...

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-06, 07:59 
Vartotojo avataras

Erja rašė:
...kuršiai gyveno skurdžiai, daugiausia tik iš žvejybos, t.y., visiškai priklausomi nuo gamtos valios...

Ne tik iš žvejybos. Per Palangos ir Žardės (dab. Klaipėdos dalis) prekybinius centrus ėjo pagrindiniai spalvotų metalų žaliavos bei importinių dirbinių srautai, kuršiai ,taip sakant, skirstė toliau "žemyninei" Lietuvai, savęs irgi nepamiršdami :). Aišku, ko gero ir iš smulkių papiratavimų prisidurdavo :) . Siūlau ta tema pasiskaityti V.Žulkaus darbus.

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-06, 08:09 
Vartotojo avataras

Paulešas rašė:

Ne tik iš žvejybos. Per Palangos ir Žardės (dab. Klaipėdos dalis) prekybinius centrus ėjo pagrindiniai spalvotų metalų žaliavos bei importinių dirbinių srautai, kuršiai ,taip sakant, skirstė toliau "žemyninei" Lietuvai, savęs irgi nepamiršdami :). Aišku, ko gero ir iš smulkių papiratavimų prisidurdavo :) . Siūlau ta tema pasiskaityti V.Žulkaus darbus.

ačiū, būtinai pasiieškosiu. šiaipjau tai domiuosi šiuo regionu - ir net maniau, kad šį tą žinau :) kol dar nepasiskaičiau Žulkaus - tiesiog įdomu pasidarė - o kodėl vėliau bizniai baigėsi? kad net varnas vargšai kuršiai statinėse sūdydavosi? (ir iki šiol paskutinis kuršis moka spąstus varnoms statyti). pirataut tai jau gal kokie įstatymai draudė - t.y., bausmės kokios gal už tokią veiklą numatytos buvo? :)

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-06, 08:25 
Vartotojo avataras

Erja rašė:

ačiū, būtinai pasieškosiu. šiaipjau tai domiuosi šiuo regionu - ir net maniau, kad šį tą žinau :) kol dar nepasiskaičiau Žulkaus - tiesiog įdomu pasidarė - o kodėl vėliau bizniai baigėsi? kad net varnas vargšai kuršiai statinėse sūdydavosi? (ir iki šiol paskutinis kuršis moka spąstus varnoms statyti). pirataut tai jau gal kokie įstatymai draudė - t.y., bausmės kokios gal už tokią veiklą numatytos buvo? :)

Toliau buvo maždaug taip - XII a. antroje nyksta vikingų įtaka Baltijos regione; juos išstumia Hanzos miestai. Kadangi kuršiai buvo pakankamai ekonomiškai susiję su vikingais (netgi brangiųjų metalų matavimo vienetai sutapo), tai minėtu laikotarpiu jų kultūra patiria stiprų nuosmūkį. Kapuose įkapių iš brangiųjų metalų sumažėja keletą kartų. O paskui - kryžiuočiai... Matyt, kuršių žemėse tuomet nebuvo kažkokio konsoliduojančio/vienijančio veiksnio, nes faktiškai per kelis dešimtmečius kryžiuočiai vienas žemes nukariuoja, kitų žemių kunigaikščius paperka. Jau 1260 m. kuršiai žygiuoja Ordino gretose į Durbės mūšį prieš žemaičius :(...
O vėlesniais amžiais kiek mažiau teko domėtis/studijuoti, tad pakankamai informacijos rasi pas V.Žulkų :)

Beje, tikriausiai čia jau irgi galime naują temą atidaryti? Apie kuršius?

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-06, 12:47 
Vartotojo avataras

netaupe gyvenimui vien del to, kad nekrokultas baltu tautose labai svarus, ispletotas, gan persipynes su siuo pasauliu, ano pasaulio niekas nebijodavo, nes budavo pratinami jau nuo vaikystes.

kursiu antropologinis palikimas tikrai nulinis, faktas, ikapes irgi nera jau tokios siaubingai gausios. be to kam taupyti siam pasauliui, kai cia viskas ir taip atiminejama, kursius spaude latviu gentys, zemaiciai, prusu gentys is kitos puses, cia mes viename forume ir susigincijome, kodel kursiai priklauso ir rytu, ir vakaru baltu kalboms, nesuprasi :) Be to puldinejimai tie begaliniai ....

O siaip man rodos labai gerai yra pakasinejus Rimantiene, Vaitkevicius ir dar kazkas kursiu zemes.

Į viršų
 Aprašymas  

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-06, 13:00 
Vartotojo avataras

djalex rašė:

O siaip man rodos labai gerai yra pakasinejus Rimantiene, Vaitkevicius ir dar kazkas kursiu zemes.

Rimantienė kasė Šventojoj ir Nidoj, ale kasė neolitą - kai dar kuršių nebuvo :) . O šiaip kas ten nėra kuršių kapinynų kasęs - atsibostų jau ir vardinti. Išsamiausi gal visgi V.Žulkaus ir J.Genio tyrinėjimai.

Į viršų
 Aprašymas  

Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-09, 01:47 
Vartotojo avataras

Uzmirsta ziuriu dar viena tema - seniausias laidojimo budas apie kuri Europoje kalba dar Gimbutiene. Tai yra atidavimas zverims ir pauksciams. Nemuno-Narvos kulturose tikrai jo buta, buta galbut ir veliau nes panasiu paliudijimu tautosakoje yra dar daugiau nei laidojimo medziuose. Beje laidojimas medziuose ir atidavimas zverims lyg tai yra tas pats, tai viena is atidavimo zverims formu. Dar dedama ant tam skirtu akmenu, netgi atiduodama vandenims, pelkems ir t.t. Gal tai siejasi su totemais?
Tokio laidojimo esme - veliau tai kas lieka yra surenkama giminaiciu ir laidojama pilkapyje. Paciais seniausiais laikais - proteviu kaukoles pakasamos namu asloje. Tokie paprociai dar islike kai kuriuose pasaulio tautose. Kaukoliu asloje rasta Narvos kulturoje. Zemaiciuose pilna pasakojimu ir padavimu apie didvyriu,priesu ar aukso galvu laidojima svarbiose vietose (pilkapiuose, alkuose, piliakalniuose) - gal tai taip pat atgarsis panasiu apeigu?

Jei baltai nedegino is pat pradziu tai kaip ir kada eme plisti deginimo paprotys? Ar yra kokia studija ta tema? Juk plito labai velai, ne kokiais nors mitiniais ariju atejimo laikais. Tiesiog idomu ka mokslininkai ta tema yra issigalvoje... T.y. nustate. :)

Į viršų
 Aprašymas  

Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 87 pranešimai(ų) ]  «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į: