Cituoti:
I POŽIŪRIS
Jonas Mekas: Jeigu Gugenheimo projektas pasidarys realybe, manau, Lietuvai tai bus labai didelis laimėjimas. Numatomos dvi funkcijos, kurias šitas muziejus-centras turės: Lietuva pamatys daugiau, kas dedasi pasauliniuose menuose. Arba dėjosi... Ir iš kitos pusės – per tą centrą, per Gugenheimą, ir Lietuvos menininkai bus pristatyti pasauliui.
Dabar jei kokioje galerijoje ar muziejuje dabartiniai Lietuvos menininkai, skulptoriai ir rodomi – Vakarai važiuos čia pažiūrėt nebent Čiurlionio. Bet neis pažiūrėt kitų, nes jiems tai nelabai svarbu. Bet jeigu bus Gugenheimo muziejus, tai jie eis ir matys.
Lietuvos menininkams atsidarys langas į pasaulį per šį Gugenheimo muziejų. Manyti, kad tai klaida, yra tiesiog absurdas. Kažkoks žurnalistas priėjo prie manęs Turino mugėje ir sako: „Ką tu manai, ar mums, Lietuvai, reikia dalyvaut šitokioje mugėje? Čia toli, Italija, kodėl mes...“
Ir jis, matyt, reprezentavo kažkokius žmones Lietuvoje, kurie irgi mano, kad nereikia dalyvauti pasaulinėse ar Europos knygų mugėse. Vis norime sėdėti sau kaimely, mums nereikia tų kitų, mes geriausi, mes gražiausi, mūsų menas, mes geri, mes dideli, o kam mums reikia tų visokių...
Jeigu jie nemato šitų dalykų prasmės, tai kuo greičiau jie išmirs, tuo geriau bus Lietuvai. Ačiū tau, mirtie. Išpjauk su dalgiu visus akademikus, visus taip primityviai (ne kaimietiškai, nes ir aš esu iš kaimelio), taip kaimelietiškai mąstančius žmones. Miesčioniškai mąstančius...
Bet tikėkimės, kad projektas pasiseks. Jei nesutrukdys viena lietuvių miesčionių silpnybė... O gal ne silpnybė, bet tvirtybė – jie labai tvirti, jie turi ginklą – pagalį. Jeigu vyksta kas nors nauja, pirmiausia randamas pagalys, kurį galima įkišti ir sustabdyt ratą, riedantį į priekį. Jei yra kas nors nauja, dar ir gležno, tą labai lengva užmušt – kam mums reikia tos knygų mugės? Mes gražūs, laimingi, geri, nieko mums nauja nereikia. Visa tai reikia sustabdyt, kol dar projektas gležnas ir trapus, kol jis tik gimsta. Taip, kaip šitas Gugenheimo centras – jau pats laikas kišti pagalį į ratus ir sustabdyti, kad galėtume toliau gyventi savo.... Nežinau kaip pasakyt, savo kvailume... Gal savo laimėje, kuri labai skysta kartais.
II POŽIŪRIS
Vilniaus vicemeras Algirdas Paleckis: „Pati Gugenheimo muziejaus koncepcija pasaulyje vertinama labai prieštaringai. Tai naujosios meno politikos, kuri labai glaudžiai siejasi su įvairiomis finansinėmis grupuotėmis, išraiška. Pats Gugenheimas sparčiai plečiasi trečiojo pasaulio šalyse – sudaromos sutartys, kurios supainioja miestą, užkrauna nemažą mokestį ir įpareigojimą iš Gugenheimo kolekcijų kasmet pirkti ekspozicijas“, – aiškino A. Paleckis.
Pasak jo, tai naudinga pačiam Gugenheimui ir jo imperijai, glaudžiai susijusiai su Niujorko finansine birža ir netgi įvairiomis machinacijomis. Tokia politika mūsų kultūrai, pasak Paleckio, mažai ką duotų.
Jis pritarė aktoriaus Regimanto Adomaičio minčiai, kad visa mūsų kultūra be gailesčio naikinama, o jos pakeisti neturime kuo. Pasak jo, kultūrą valdo Holivudas. A. Paleckis pridūrė, kad Jono Meko vizualiųjų menų centras turi būti atidarytas – jis gali veikti Nacionalinėje galerijoje. A. Paleckiui pritarė sostinės meras Juozas Imbrasas.