Kiek pasiblaškiau po skirtingas temas ir galvoju, kad šita tinkamiausia lentyną padėti man asmeniškai labai įdomiai ką tik surastai medžiagai.
Veliuonos bažnytinių žemių kaupų simbolikahttp://vddb.laba.lt/fedora/get/LT-eLABa ... 0.01.ARTICCituoti:
Veliuonos bažnytinių žemių apribojimo tiksli data fundaciniuose dokumentuose nenurodyta. Tik aišku, kad šis darbas atliktas Žygimanto I nurodymu. Matyt, jis tęsėsi ir toliau – tą rodo vėlesnės fundacijos. Žemių ribos turėjo juridinę reikšmę, todėl kaupai buvo saugomi. Jie išliko iki XVIII a. pab. ir buvo užfiksuoti 1787– 1791 m. scheminiame plane (13). Žemaitijos vyskupo Juozapo Arnulfo Giedraičio 1801 m. generalinėje Veliuonos bažnyčios vizitacijoje pateikta žemėvalda su riboženkliais, jų pavadinimais, padėtimi vietovėje ir kaupų viduje esančiais objektais (14). Dalis kaupų dabar ir bus įvardyta.
Žiū kokia keista kaupų sudėtis. Pavyzdžiui:
Cituoti:
Devintas kaupas buvo balotame miške. Jame 13 raudonų akmenų, 1 stiklinis butelis su Žygimanto I inicialais. Pasak 1801 m. generalinės Veliuonos bažnyčios vizitacijos, ten turėjo būti 4 vilkų galvos, apipiltos anglimi, ir 16 vilko dantų, suvertų ant arklio plaukų.
<...>
Aštuonioliktas kaupas – Bogla. 33 balti akmenys ir 3 šernų dantys.
Devynioliktas kaupas – Tutautai. 15 raudonų akmenų, 2 vilko dantys.
Dvidešimtas kaupas – Kipšai (lenk. Kipsze). Krepšys sudaužyto stiklo ir 2 dideli akmenys.
Dvidešimt pirmas kaupas – Kučiašas (lenk. Kuciaszszy). 313 akmenų ir 2 šerno dantys, suverti ant plaukų.