MĖNUO JUODARAGIS grįžta prie Alaušo su žvaigždėmis

Nors prieš tris savaites Dangaus puslapyje paskelbėme, jog 9-asis nepriklausomų menų festivalis Mėnuo Juodaragis persikels į naują sodybą prie Kernavės, aplinkybės lėmė, jog galutinai patvirtinta kita renginio dislokacija - MJR vėl vyks legendiniame Sudeikių miestelyje prie gražuolio Alaušo ežero Utenos apylinkėse ! Į Sudeikius, kur festivalis vyko 2000, 2001 ir 2002 metais, Juodaragis grįš ne tuščiomis - žiūrovai renginio programoje išvys itin garsius atlikėjus iš Didžiosios Britanijos ir Belgijos.

Didžiausiame Lietuvos alternatyvios muzikos renginyje pasirodys neo-folk scenos klasikai iš Anglijos - visame pasaulyje žinomos grupės SOL INVICTUS siela Tony Wakeford ir smuikininkė Rene Rosen koncertuos kaip DUO NOIR ir atliks daugumą kultinių minėtos grupės kūrinių. SOL INVICTUS yra viena iš kelių esminių neo-folk (dar vadinama apocalyptic folk) stiliaus grupių, gyva žanro klasika, įtakojusi daugybę kūrėjų įvairiausiuose kraštuose, tame tarpe ir Lietuvoje.

Festivalio scenose taip pat pamatysime genealų neo-klasikinės scenos smuikininką Matt Howden su žymiuoju projektu SIEBEN. Šis itin savitą "anapusinę" muziką kuriantis britas pastaraisiais metais nuolat bendradarbiauja su Tony Wakeford. Turint omenyje, kad Sudeikiuose taip pat apsilankys festivalio klausytojams jau pažįstama prūsų ezoterinės neo-klasikinės krypties grupė ROMOWE RIKOITO (kartu su gitaristo Johnny projektu KRATONG), akivaizdu, jog devintasis Juodaragis bus kaip niekad sodrus klasikinių styginių instrumentų skambesiu.

Dar viena MJR programos įžymybė - legendinis tribal industrial muzikos projektas HYBRYDS iš Belgijos, kurio novatoriški audio ir vizualinio meno darbai žinomi jau nuo 1982 metų. Šią muzikinę kryptį festivalyje atstovaus ir įvairūs naujosios elektroninės muzikos kūrėjai iš Lietuvos - WEJDAS, GIRNŲ GIESMĖS, ENSEMBLE SP, LAUXNA LAUKSNA, DRIEZHAS ir kt. Atsigręžiant į renginio ištakas, tikimės sulaukti ir kurio nors pagarsėjusio Utenos projekto dalyvavimo.

Ypatingas dėmesys bus skirtas baltiškai post-folk ir folkloro muzikai, kuri tradiciškai užims dieninę antrosios festivalio dienos sceną paežerėje. Archainius garso klodus atvers klausytojams gerai pažįstami KŪLGRINDA, DONIS, ŠOVA, bei keletas kitų žymių folkloro kolektyvų iš Lietuvos ir Latvijos. Pagoniško metalo sceną atstovaus ugningoji ANDAJA. Kitos MJR grupės bus paskelbtos per liepos mėnesį - festivalio lankytojai gali tikėtis pakankamai intriguojančių programos papildymų.

Festivalio sugrįžimas į Sudeikius nuolatinius dalyvius nudžiugins ir geresnėmis sąlygomis paskaitoms, filmams, parodoms bei amatams. Šios programos dalys išlaikys geriausias MJR tradicijas, pristatydamos solidžius lektorius ir originalius autorius. Vienoje iš parodų bus demonstruojami prieš keletą metų žuvusio mistiško menininko Martyno Meškausko (grupės ANUBI įkūrėjo) grafikos darbai. Pagrindinės tematinės gijos šiemet atkreips dėmesį į baltų filosofo Vydūno palikimą, šiandieninę aplinkosaugos bei ekologijos reikšmę. Taip pat bus tęsiamos ir ankstesniuose MJR renginiuose vystytos temos.

Devintąjį Juodaragio vyksmą rugpjūčio 29 dieną (pirmadienį) pabaigs atsisveikinimo renginys Vilniuje, kurio metu koncertuos dvi jaunos grupės iš Suomijos - ALYMYSTO ir NEVERDICE, o festivalio dalyviai galės dar kartą pasidžiaugti rinktinėmis MJR2005 akimirkomis.

Pasikeitus festivalio vietai ir sąlygoms, kiek pakito ir bilietų resursai - jų bus galima įsigyti daugiau ir už mažesnę kainą. Bilietų kiekio limitas - 400 vnt. (daugiau žmonių į vakarinių koncertų salę tiesiog neįmanoma sutalpinti), perkant iš anksto jie kainuos 60 Lt. Jeigu jie bus parduodami festivalio dienomis, kaina kils iki 75 Lt. Šie MJR bilietai galios visiems festivalio renginiams nuo rugpjūčio 26 iki 28 dienos. Vienadieniai bilietai šiemet nebus parduodami, išskyrus antrosios dienos folkloro koncertą ant Alaušo ežero kranto - įėjimas į šį renginį kainuos 10 Lt. Tikimės galimybė praleisti šeštadienio popietę malonioje aplinkoje bus aktuali atvykstantiems į MJR keletui valandų su šeimomis, taip pat tiems, kas negali sau leisti įsigyti pakankamai nepigaus 3 dienų bilieto.

MJR 2005 bilietai pradedami platinti nuo liepos 12 d. - juos bus galima įsigyti keliose vietoseVilniuje, o kitų miestų gyventojai galės nesunkiai užsisakyti internetu. Daugiau informacijos apie tai ir visą festivalį skelbiama atnaujinamoje svetainėje http://www.mjr.lt/

Devyni - pats magiškiausias skaičius Baltijos ir Šiaurės tautoms. MJR atveju tai savotiškas trečiojo Rato užbaigimas prieš įžengiant į naują etapą - todėl nuspręsta festivalį padaryti kiek mažesnį, tačiau labai ypatingą. Žinoma, kiek gaila atsisveikinti su legendine Kernave, kur magijos netrūko (ir vietomis buvo net per daug...), tačiau numanome, kad daugeliui senbuvių bus itin miela sugrįžti prie Alaušo, tapusio festivaliui kone gimtuoju - čia Mėnuo Juodaragis užaugo ir surado savo gentis, ir devintojo ritualo vieta būtent Sudeikiuose. - Dundant odiniams būgnams laužų žarijos skrieja palytėti žvaigždes, kartu su vaiskiu žaliabarzdžio bangavimu jos sėja kerinčią protėvių sakmę - kviečia tuos, kam skirtas šis gęstančios vasaros Ženklas...

Susitiksime po tyliaja delčia,

MJR gentis

/// /// ///

 

 

-- dangus [c] 2005 --