LAUXNA LAUKSNA - apie meškas, žvaigždes ir X fetišizmą
interviu su projekto nariu Povilu
- ugn

Neseniai debiutavęs LAUXNA LAUKSNA projektas tapo nuolatiniu Dangaus rengiamų festivalių dalyviais ir šiemetiniame Juodaragyje pristatys vėl atnaujintą programą. Dar nuo pavasario užtrukęs debiutinio albumo "Sakai" pasirodymas netrukus pagaliau turėtų įvykti. Tai nauja energija uždegantis kreivo industrial albumas, kuriame etninių motyvų kupina erdvė sklidinai pripildyta plėšrių ritmų ir triukšmų, rupaus skambesio - tarsi titnago gabaliukų, raižančių ir skeliančių ugnį. Povilo keturvėjiška kūryba ir etniniai užkeikimai čia ištransliuojami per samplerį, Polivox'ą ir kitus garsą generuojančius įrenginius, kurių valdymu daugiausia užsiima tylenis Vytas. Ir šis derinys kažkaip giliai nuteikia, vis palikdamas klausimų, kuriuos ir uždaviau LAUXNA LAUKSNA poetui PoPo, kol jis bruko į kuprinę būgną išvykdamas į "Romuvos" stovyklą.

- - -

- Kaip vasara? Ar tai geras metas jūsų projektui? Kokie kūrybiniai dirbiniai sukasi kalvėse? Tylusis Lauxnos technologas Vytas atšoko vestuves - ar tai į gerą? :)

PoPo: Vasara, Panelė Vasara... Dažniausiai įnoringa ir linksmai kaišiojanti pagalius ratuosna. Bet kas keisčiausia, dažniausiai šie "trukdžiai" vėliau labai teigiamai atsiliepia tokiam reikalui kaip kūryba. Žinai, Kelionės ir visa kita ... Kalvės kolei kas tik virtualios – galvoje ir anapus jos, tačiau va va tuoj viskas lįs lauk ir žiūresma kas gausis. Na, o Vyto vestuvės iki šiol jokios neigiamos įtakos neturėjo. Tikėsimės, taip bus ir toliau :)

- Apsakyk, kaip sugeneravote idėją pradėti kurti kitokią, kreivą muziką, atitrūkusią (?) nuo stygų ir herojiškų roko pozų mokyklos?

Atsakau mandrai – pati susigeneravo. Buvo tylos laikotarpis, kada kiekvienas kažką knebinėjo, atrasdamas naujus horizontus, kol pagaliau tie horizontai kažkuriam taške susijungė. Manau, šitą procesą pats žinai neprastai. Įdomu vis atrasti nauja – yra kažkoks vidinis stimulas dairytis ir dairytis. Nepaaiškinamas, nes jo ištakų tikrai neišeina apibūdinti žodžiais. Iš esmės aš, pavyzdžiui, neįsisąmoninu to kaip atitrūkimo ar pan. Tiesiog.. darau Tai.

- Lauxna Lauksna... - ką įprasmina šis pavadinimas. Ir kodėl jis dvigubas? Ar neužtektų vien Lauxna? :)

Šis pavadinimas sužibo galvoje netikėtai ir aiškiai. O tai jau kažką reiškia – lyg koks nors atsitiktinai atsiradęs daiktas, kuris atrodo skirtas tik tau. Dėl dvigubumo.. . Neslėpsiu, pirmam žodyje pasireiškia X raidės fetišizmas :) Kitas reikalas – kartojant vis labiau priartėjama prie užkeikimo. Lauxna prūsiškai reiškia žvaigždę. Kodėl prūsiškai? Tikriausiai iš tolybių ataidėjusi Nostalgija pakišo šią mintį. Dabar tai yra mūsų Vardas ir jį tariame, įprasmindami savo veiklą.

- Ankstesni tiek tavo, tiek Vyto projektai gan gausūs. Pats esi prisidėjęs prie Peorth, Ugnėlakio, Žalvarinio veiklos, dar girdėjom Vilkdują, manau yra ir tokių tvarinių, apie kuriuos neteko išgirsti... (?) Praėjus kiek laiko, ką manai apie buvusias grupes, jų kūrybą? Kiek jos lėmė Lauxna Lauksna atsiradimą?

Manding, jos visos daugiau ar mažiau lėmė LL atsiradimą.Tai, kas po truputį prasprūsdavo viename ar kitame projekte, arba tiesiog anksčiau būdavo neįsisąmoninama, dabar koncentruojasi po LL vardu. Manau, ką ir turėčiau manyti :) Neišgirsti tvariniai... Be abejo, manau daugelis tokių turi. Mūsų atveju tai arba eksperimentai arba kas nors unlistenable:)

- Kaip, kada ir kodėl buvo įrašytas jūsų debiutinis albumas? Ir kodėl jis pavadintas "Sakai"? (Gintaro vaikystė?...) Kas yra LL vizijos pagrindas?

Dabar suvokiau, jog pirmi LL įrašai padaryti jau tikrai daugiau nei prieš metus. Nebuvo tokio nuoseklaus įrašinėjimo – tiesiog dalykas bręsdavo, kol pritvinkdavo ir sprogdavo. Kodėl? Na, į šį klausimą nesijaučiu pajėgus atsakyti:) ---~ pats žodis "sakai" turbūt tiksliausiai atspindi tam tikrą šio albumo turinį, o taipogi gali būti interpretuojamas kiekvieno asmeniškai, kaip kad va dabar tu parašei. Šiaip tai taip - sakai (ir tu sakai:) yra gintaro vaikystė, dar skysta substancija, pasklidusi tarp žvaigždynų, embrionas ir toliau... Vizijos? Jos pačios didžiąja dalimi yra LL pagrindas. Tiek vidinės, tiek tikros.

- Kaip LL muzika susijusi su etnika ir folku? Idėja gan stipri. Bet ethno//technology ryšys man visada atrodė keistas, sunkiai paaiškinamas...

Ethno/technology ryšys.. Daug, oi daug diskutuota ties šiuo klausimu. Ir bus diskutuojama toliau, nes sustojimas tereiškia sąstingį. Žinai, jau kelintąkart pametu vardus – neklijuoju nei ethno, nei technology prie to, ką darau. Na, kaip pavadinti tokį momentą, kada surūdyjusio gelžgalio paviršiuje atsiveria Ženklai? O šiaip – turbūt ir gerai, jog tai sunkiai paaiškinama. Beveilyčiau netgi teigti, jog visai nepaaiškinama. Tylėjime iškyla žinojimas. Viskas vyksta tada, kai apie tai negalvoji. Bet jei kam reikia žodžių: gintaras = electron.

- Taip, graikiškai, berods... Skambesio prasme LL gabalai albume turi rupumo, tokio šiurkštaus garso tarsi neobliuotos lentos. Tau patinka neo-bliuotos lentos? Rūdys? Marso smėlis?

Štai, rūdis ką tik paminėjau ... Šiurkštus garsas vieniems gerai kitiems blogai, tačiau medis irgi gruoblėtas, žvyras taipogi šiurkštus, duona taipgi rupi... Iš neobliuotų lentų gali rakštį įsivaryti:) Tačiau kas žino, galbūt ta rakštis pataikys į kokį specialų tavo kūno tašką? Marsas neseniai buvo arčiausiai Žemės, neatsimenu tik, praeitais ar užpraeitais metais.

- Prūsiškos nuotrupos pavadinimuose ir tekstuose - manau lingvistas Vytas jų turi ir daugiau? Bet skamba ir kitokia kalba - nesupratau, ji kiniečių, tailandiečių...?

Lingvistikos turim su kaupu :) Dėl kitokios kalbos – yra pora latviškų žodžių, o kiti – tai vėl tarsi užkeikimai, atsirandantys bekuriant tekstą. Iš vidaus. Na, dar tikriausiai reikia paminėti, jog *Namaste Geist Gestalt* kūrinio pradžioje moters balsas byloja indiškai.

- "Mano mirtis trijų metrų ilgio..." - užmušanti frazė įžangoje. Kieno tai balsas ir žodžiai ir kodėl jie čia atsirado?

Antanas Škėma :)

- Vieni naujausių gabalų CD "Sakai" - "Pirčiupiai" ir "12 V Gintarais", bei "Juoda Balta Raudona" - tark keletą žodžių apie jų vizijas ir muzikinį audinį. Kiek jie skiriasi nuo ankstesnių gabalų?

Sąlyginai naujausi... Iš eilės – "Pirčiupiai" gimė važiuojant pro Pirčiupius, jeigu neklystu, ar tik ne po Akiwarų Pa:Party:Ne. Įsivaizduokit tik, kokia energija yra ten likusi po tam tikrų ivykių. Tuo pačiu tai tarsi visų kitų LT sudegintų kaimų simbolis, nesvarbu, kas tai bebūtų padaręs. "12V" ir "JuodaBaltaRaudona" atėjo kaip ir kiti kūriniai – savo keliu. Jeigu Dvylika brolių gali lakstyti juodvarniais, tai kodėl elektra negalėtų daryti to paties, tik gintarais? Juoda žemė, Balti kaulai, Raudonas kraujas. Skiriasi nebent tuo, jog yra dar vienos gairės Kelyje.

- Kodėl naudojate seną rusišką Polivox'ą? Ką nusipirktumėt savo grupei, jei gautumėt daug pinigų. Tarkim labai daug pinigų...? :)

Kartais man atrodo, jog tas Polivoxas tampa trečiu grupės nariu . Ypač ant scenos. Žinai, karts nuo karto išlenda jo asmeninis charakteris, jo senomis ritėmis perbėga grubi elektros energija, jis pagauna kažkokias bangas ar dar velniažin ką ir taria savo žodį. Pinigai. Kakalas, be kurio sunku. Na, bet čia aišku – studija ir kelionės. O LABAI daug pinigų .... hm, būtų per sudėtinga.

- Kas sieja meškas ir kosmosą? Žvaigždės bene pagrindinis LL motyvas. Lankėte astronomų būrelį mokykloje? :)

Nu baik :) Vienąkart užsimerkęs išvydau tarp žvaigždžių lėtai plaukiojantį meškiną. Plastmasinėse akutėse atsispindėjo šviesų virpesys. Tie patys didieji ir mažieji Grįžulo Ratai animalizmo laikotarpiu kai kur buvo vadinami Didžiąja ir Mažąja Lokėmis... Žvaigždės, žvaigždės – kartojasi ir kartojasi, tos pačios ir vis kitos. Mažas mėgdavau užsidengti užvalkalu ir pro mažas skylutes jame krentant šviesai, įsivaizduoti, kad aš kosmose.) Po to teko pagyventi Žvaigždžių gatvėj... Plius dar spekuliuoju – every man and every woman is a star. Būrelio, deja, nelankiau (-ėme), bet kažkada knyga "Mokslas ir Visata" buvo viena mėgstamiausių :)

- Kokia būtų geriausia aplinka LL koncertui?

Marse:) Šiaip jei yra atitinkama nuotaika, beveik bet kokią aplinką galima išnaudoti teigiamai. Aš sakiau "beveik" :)

- Kodėl Vytas visąlaik tyli?

Tai jo ir paklausk :)

- Gerai, reikės pabandyti kai grįš iš Gruzijos.Gal jūsų kūryboje dabar ir gruziniškų žodžių atsiras :))

 

 

-- dangus [c] 2005 --