Industrial: Triukšmo triumfas
by ao

Šių metų Kunigunda Lunaria festivalyje visa pirmoji diena yra skirta įvairių atmainų industrial muzikai, o ir kitomis festivalio dienomis įvairių sąsajų su industrial kultūra bus nemažai. Kai kurie muzikos teoretikai visą gotikinę subkultūrą taip pat linkę bent iš dalies sieti su industrial, taip pat ir industrial dažnai pristatoma kaip gothic kultūros (plačiąja prasme) dalis. Todėl šiemet festivalyje “Kunigunda Lunaria” programoje industrinės kūrybos gijos bus ryškesnės. Šiuo neilgu straipsniu siūlome susipažinti su industrial kultūros idėjomis, ištakomis, istorija ir ryškiausiais kūrėjais. Tuo pačiu dera pažymėti, jog tai tik vienas iš daugelio galimų požiūrių. Industrial šiuo metu tapo tikrai plačia sąvoka, tad ir tyrinėjama ji gali būti iš įvairių perspektyvų.

Industrial štrichai

Nors kai kas teigia, kad industrial yra tik “dar viena” subkultūra, turinti tiesioginių sąsajų su punk judėjimu, iš tiesų tai – bene gyvybingiausia, labiausiai besivystanti ir dabartinei visuomenės būklei bene aktualiausia subkultūra. Pasaulio sumaterialėjimo, mechaniškumo ir industrijos triumfo akivaizdoje tai tampa būdu išlikti ir įprasminti aplinką. Industrial ideologiją gerai išreiškia vienu iš šio stiliaus kūrėjų Einsturzende Neubauten dainos žodžiai: “We are dancing the downfall, to be able to live”.

Industrial savy talpina muziką, technologijas, moxlą, literatūrą ir bet kurį kitą meną – tarpdiscipliniškumas šioje subkultūroje gyvybingesnis nei bet kurioje kitoje. Tačiau svarbiausia vis tiek lieka muzika. Juo labiau – muzika, kuri sunkiai įsivaizduojama bet kurioje kitoje kultūroje – garso šaltiniu čia gali tapti mašinų gausmas, akmenys, plienas, bet kas. Įprasminta gali tapti bet kuri aplinkos dalis, ir industrial kūrėjas bet kam gali suteikti prasmę, bet kas gali tapti įkvėpimo šaltiniu.

Muzikinėje plotmėje industrial kūrėjai eina iki extremalios ribos, taip ir jų koncepcijos, ideologija dažnai balansuoja ties ta riba, kuri “įprastinės” kultūros atstovams gali pasirodyti “peržengianti ribas”. Pavyzdžiui, noise kūrėjams visada imponavo serijiniai, ritualiniai žudikai, tokie veikėjai kaip Charles Manson tapo kultu net ir neofolk scenoje, o to paties Charles Manson pasisakymai net leidžiami CD formate.

Industrial kūrėjai mielai leidžiasi į tokias juodas ir visuomenės vengiamas temas kaip pornografija, experimentai su žmonėmis ir gyvūnais, psichinės ligos, patologija (čia itin pasižymėjo grupė SPK), - visi šiuolaikinės visuomenės nuopoliai industrial kultūroje tampa akivaizdūs. Daugelio industrial menininkų veikla gana drąsiai galėtų būti siejama su kultūrinio terorizmo koncepcijom, ir todėl dažnai tampa nenuostabu, kad kai kurie atlikėjai dėl savo kūrybos sulaukia “švarios” visuomenės persekiojimo.

Plačiajai auditorijai industrial dažnai yra visiškai nepriimtina ne tik dėl šių koncepcijų, bet ir dėl pačių performansų. Užmirškite roko koncertus, kurie skirti atsipalaiduoti nuo darbo. Industrial performansai nepasiruošusiems žmonėms gali tapti tikru išbandymu – dažnai tokie pasirodymai tampa triukšmo siena, atakuojančia pasąmonę ir vedančia ją iki paskutinės ribos. Ne veltui kai kurie kritikai tai lygina su narkotikų sukeliamu “bad trip”. Tačiau kartu tai – tiesus raktas į pasąmonę, smegenų išvalymas ir extazė.

Industrial taip pat propaguoja gyvenimo būdą, kuriame abejojama visomis visuomenės normomis ir vertybėmis. Ši filosofija gana paprasta – tu privalai atverti savo protą ir jausmus, suprasti, kiek individas turi galimybių, kaip gali jas panaudoti ir jokiu būdu nemėginti užgniaužti jų savyje. Todėl nenuostabu, kad industrial scena yra itin įvairi ir tolerantiška tiek religijoms, tiek sexualumui, psichiniams "nukrypimams", ir bet kuriai kitai sročiai – žmogus pats, nesivadovaudamas jokiomis viešai priimtinomis normomis, pasirenka savo kelią. Galbūt būtent dėl to industrial scena taip sunkiai ir telpa į konkretesnius apibūdinimus ar rėmus.

Industrial kultūros šaknys

Klysta tie, kurie galvoja, kad industrial kultūra išsivystė pastaraisiais dešimtmečiais. Stiliaus tyrinėtojai tvirtina, kad iš tiesų industrial ištakos yra XX amžiaus pradžioje – radikaliosios literatūros tradicijose ir meniniuose performansuose. Čia minimi du pagrindiniai vardai – Alfred Jarry, 1896 metais Paryžiuje kūręs proto-siurrealistinį absurdo teatrą, ir Filipo Marinetti, kuris dar 1905 parašė provokuojančią pjesę “Roi Bombance” bei kūrė futurizmo manifestus. Būtent iš jų vėliau idėjų sėmėsi dadaistai bei siurrealistai.

Industrial kultūrai reikšmingi trys pagrindinės XX amžiaus pradžios kryptys – siureralizmas, dadaizmas bei futurizmas. Tiesa, jos tarpusavyje gana smarkiai skyrėsi. Futurizmas tradicijoms priešpastatė dinamizmą, technologijas ir patriotinį militarizmą. Siurrealistai išaukštino “progresą”, ir jų menas smarkiai paveikė anxtyvuosius elektronikos kūrėjus (pvz. Kraftwerk). Dadaistų pasaulėžiūrai didžiausią įtaką padarė Pirmasis pasaulinis karas – po jo kaip atsakas į visuotinę banalybę tapo mėginimas įžvelgti estetiką ten, kur kiti matė tik žiaurumą, o filosofiniu pagrindu tapo teiginys, kad neįmanoma moralė kultūroje, kurioje visi tradiciniai simboliai neteko savo galios.

Dadaistų ir siurrealistų mintys puikiausiai atsipindėjo ir prancūzų rašytojų kūriniuose (pavyzdžiui, Lautreamont kūriniai vėliau tapo ypač mėgstami tarp industrialistų, o vienas iš jo herojų grafas Maldoror tapo dažnu personažu Current 93 dainose).

Industrial judėjimui neabejotina įtaką turėjo ir septintajame dešimtmetyje JAV susikūręs Fluxus judėjimas, kurio vienas pradininkų buvo ir lietuvis Jurgis Mačiūnas, skelbęs antiburžuazinę ideologiją.

Iš kultūrinių-socialinių judėjimų turbūt reikėtų paminėti dar ir bitnikus, - bent jau dėl vieno iš šio judėjimo veikėjų – William Burroughs. Šis rašytojas išrado literatūrinę cut-up technologiją, kuri vėliau tapo samplavimo pagrindu. W.Burroughs įtaką savo kūrybai yra minėję tokie atlikėjai kaip Coil, Ministry ir Throbbing Gristle.


Throbbing Gristle

Reikėtų dar paminėti ir Ken Kesey, kuris ne tik išpopuliarino LSD, bet ir sukūrė savo performansų grupę “Pranxters”, - su ja blaškėsi po Kaliforniją ir nuovokos neturintiems amerikiečiams demonstravo haliucinacijų pripildytus siurrealistinius perfomasus.

Europoje taip pat kūrėsi panašios perfomansų grupės – vienoje jų, “The Exploding Galaxy”, dalyvavo ir Genesis P-Orridge, vėliau sukūręs grupę Throbbing Gristle ir tapęs tikru industrial krikštatėviu.

Industrial muzikos pradmenys

Triukšmo kaip muzikinio instrumento idėją pirmas iškėlė italų futuristas Luigi Russolo, kuris 1913 metais paskelbė savo mainfestą. Jis rašė: “XIX amžiuje, išradus mašinas, gimė Triukšmas. Dabar Triukšmas triumfuoja ir vadovauja žmonių jutimams”. Prieš porą metų iki šio manifesto panašias mintis kėlė ir kompozitorius Balilla Pratella. Tuo metu kai kurie kompozitoriai savo kūryboje jau ėmė naudoti disonansą ir visiškai naujais būdais naudojo tradicinius instrumentus.

Tačiau svarbiausią reikšmę industrial muzikiniam vystymuisi turėjo šeštajame dešimtmetyje išrasti sintezatoriai. Pirmaisiais roko muzikantais, panaudojusiais sintezatorius, galima laikyti Grateful Dead ir Praxters (1964), Can (1966) ir Frank Zappa (1966).

Septintojo dešimtmečio viduryje Europoje ir JAV jau vystėsi muzikinė scena, kuri vėliau peraugo į industrial. Visų pirma, tai buvo europietiškas progressive rock, o ypač Vokietijoje atsiradęs kraut-rock, kurio pagridniniai atstovai – Can, Faust, Tangerine Dream, Klaus Schulze. Be šių vokiečių kūrėjų, kurių įtaka industrial istorijoje neabejotina, dar reikėtų išskirti psichodelikus Pink Floyd, Hawkwind, kur, beje, grojo ir Lemmy iš Motorhead (na, Lemmy, aišku, būtų sunkoka įsivaizduoti kaip industrial pradininką), Robert Fripp, kuris iki šių dienų kuria stebėtinai puikius ambient projektus, ir, žinoma, Brian Eno. Aštuntajame dešimtmetyje iškilo ir dar keli svarbūs muzikantai – gitarinį noise išgavę The Residents, beveik ambient’inę muziką kūrę Sand bei Kraftwerk, kurie iki šiol vadinami bent kelių muzikinių stilių pradininkais.

Industrial atsiradimas

Tikrąja industrial pradžia galima laikyti 1974 metus, kai susikūrė grupė COUM Transmissions. Jos įkūrėjai – tas pats Genesis P-Orridge bei Cosey Fanni Tutti. Abu jie įrašė soundtrack’ą, pavadintą “Throbbing Gristle”, o vėliau prie šių novatorių prisijungė ir Peter Christopherson (dabar geriau žinomas kaip kūrybinis Coil bendradarbis) bei Chris Carter. 1974 metais susikūrė dar viena superreikšminga industrial grupė - Cabaret Voltaire.

Provokatoriai COUM Transmissions visuomenę periodiškai įstumdavo į tikrą šoką. Itin įsimintina buvo jų 1976 metais surengta paroda “Prostitute”, kurioje demonstruoti tamponai, kruvini drabužiai, orgijų, lytinių organų nuotraukos ir viską vainikuojantis grupės moto: “We guarantee disappointment”, kuris puikiai atspindėjo grupės tixlus. Grupė aktyviai domėjosi Aleister Crowley, Charles Manson veikla, o muzikantų kelionės po serijinių žudikų įvykdytų žmogžudysčių vietas sukėlė ir teisėsaugos organų susidomėjimą.

1976 metais gimė ir industrial pavadinimas – jo autorius vėlgi Genesis P-Orridge, įkūręs firmą “Industrial Records”. Nors šis pavadinimas buvo ironiškas, šaipantis iš muzikinės industrijos, viename interviu muzikantas sakė, jog jiems tada imponavo industriniai pramoninių rajonų vaizdai. Netrukus “Industrial Records” išleido Throbbing Gristle albumą “Second Annual Report”, kurį galime laikyti industrial stiliaus pradžia. Greitai industrial kūrėjų buvo jau visame pasaulyje – Boyd Rice su NON kūrė JAV, SPK – Australijoje, Einsturzende Neubauten – Vokietijoje, Merzbow, neseniai grojęs ir Vilniuje – Japonijoje.


Psychic TV

Klasikinis industrial

Kai kurie muzikos tyrinėtojai visą industrial judėjimą skirsto į dvi epochas – klasikinį industrial, trukusį iki Throbbing Gristle iširimo, ir post-industrial, kuriame tilpo viskas, kas buvo vėliau. Tiesą sakant, tame pirmajame klasikinio industrial laikotarpyje muzikantus vienijo ne panaši muzika, o idėjos ir noras kurti kitaip. Muzikine prasme visų jų muzika buvo labai skirtinga, nors ir vadinama tuo pačiu industrial vardu.

Remiantis šios muzikos tyrinėtojais, klasikinio industrial pabaiga laikytina 1981 metų gegužės 29-oji, kai Throbbing Gristle surengė savo atsisveikino koncertą ir pareiškė, kad jų “misija baigta”. Vėliau šios grupės nariai Chris ir Cosey sukūrė savo projektą, taip ir pavadintą Chris & Cosey, kuriame kultivavo novatorišką techno ir ambient.


Psychic TV

Tuo tarpu Genesis P-Orridge su P.Christopherson sukūrė grupę Psychic TV bei anti-religinę sektą Thee Temple Ov Psychic Youth. Šios sektos veikla vėliau industrial judėjimui turėjo ne itin malonių pasekmių – ji buvo apkaltinta satanistiniais ritualais, Genesis netgi buvo priverstas emigruoti iš Didžiosios Britanijos, o šios sektos veikloje trumpai dalyvavę David Tibet (iš Current 93) bei John Balance (iš Coil) ilgą laiką buvo sekami policijos. Tiesą sakant, nei vienas iš šių muzikantų Psychic TV veiklos neatsimena itin maloniais žodžiais. Tačiau būtent Psychic TV per įvairias mutacijas davė pradžią tokioms grupėms kaip Current 93 ir Coil.


Coil

Galutinai apie pirmojo industrial etapo pabaigą paskelbė grupė SPK, 1982 metais pareiškusi, kad dabar mes jau gyvename post-industriniame pasaulyje. Jų manifestas apie tai, kad nebėra vientisos kultūros, o visos kultūros tik simuliuoja viena kitą, labai panašios į tokių postmodernistų filosofijos genijų kaip Jean Baudrillard mintis.

Be jau minėtų grupių, iš klasikinio industrial kūrėjų dar reikėtų išskirti Laibach, Whitehouse, Nurse With Wound, Clock DVA, Z‘ev, Rhythm & Noise, AMM.


Laibach

Post-industrial stilių skirstymas

Jau klasikiniame industrial laikotarpyje šiam stiliui priskiriami muzikantai kūrė pakankamai skirtingą muziką, tačiau vėliau takoskyra tarp jų muzikos tik gilėjo, ir dabar jau sunku būtų pasakyti, kas leidžia du, atrodytų, visiškai skirtingą muziką grojančius atlikėjus, priskirti tai pačiai post-industrial scenai.

Juo labiau sunku kalbėti apie visus post-industrial atlikėjus siejančią ideologiją – jeigu vienai krypčiai yra būdingas polinkis į misticizmą ir pagonybę, kitoje propaguojamas anti-religingumas ir technologijų pergalė prieš protą. Lygiai tas pats pasakytina apie įvaizdį – jeigu ebm gerbėjai puošiasi odiniais darbužiais ir naudoja sadomazochsitinę atributiką, neofolk atstovai greičiau jau rinxis runų simboliką ar militaritsinį stilių.

Bet kokiu atveju, dabar industrial tyrinėtojai išskiria šiuos pagrindinius muzikinius porūšius:

Percussion Industrial

Šio stiliaus pagrindas – grojimas perkusiniais instrumentais. Kartais šio stiliaus atlikėjai kaip perkusinius instrumentus naudoja ir ne visai įprastus daiktus – pavyzdžiui, metalines konstrukcijas ar tuščias dėžes. Bene žymiausi šio stiliaus atlikėjai – anxtyvieji Einsturzende Neubauten bei Z‘ev.


Einsturzende Neubauten

Improve Industrial

Laisvomis improvizacijomis paremtas industrial, pakanakamai chaotiškas ir retai aptinkamas "gryname“ pavidale. Šiam stiliui būtų galima prsikirti daugelį Throbbing Gristle įrašų, o taip pat ir AMM kūrybą.

Ambient

Teigiama, kad mintis apie ambient kilo Brian Eno, kai šis gulėjo ligoninėje ir mėgino gilintis į garsus. Ambientinės muzikos elementų pilna net ir mainstream‘e, tačiau dark ambient, kuris dažniausiai ir turimas galvoje, kalbant apie industrial, yra būdingos tamsenės nuotaikos, gilesnis skambesys, sąsajos su noise. Bet kokiu atveju, ambient sąvoka tokia plati, kad dar ir šį stilių būtų galima skirstyti į daugybę porūšių – klasikinis ambient, industrinis ambient, dark ambient etc. Reikėtų išskirti Raison d‘etre, Autechre, Lustmord, Aube etc.

Noise

Noise, kaip ir ambient, gali būti skirstomas bent į kelius porūšius - triukšmo muzikos mokyklos apibūdinamos ir pagal kilmės šalį. Noise būdingas triukšmo generavimas, atsitiktinių garsų dėliojimas, tamsus, itin sunkus skambesys. Vilniuje jau turėjome progos išvysti bent kelias noise žvaigždes - Merzbow, MK9 (aka Death Squad), Institut.


Merzbow

Musique Concrete

Ši muzika kuriama dėliojant nemuzikinius garsus – pokalbius, gamtos garsus, triukšmą. Dažniausiai atlikėjai kartu naudoja ir savo pačių sukurtą muziką. Šiam stiliui priskiriami kai kurie Zoviet France, Nurse With Wound, The Hafler Trio albumai.

Cyber Punk

Tai – savotiškas punk rock ir industrial mišinys, kurį kai kurie muzikos kritikai apibūdina kaip muziką, kurią kurtų į elektroniką "pasinešę“ ir industrial estetiką priėmę pankai. Šio stiliaus klasika – tokių atlikėjų kaip Alan Vega & Suicide, Cabaret Voltaire ar Clock DVA albumai.

Electro Body Music (EBM)

Šį terminą sugalvojo Front 242 nariai – taip vadinama kieta elektroninė muzika su šokiniais ritmais ir įsimenančiomis melodijomis. Tai neabejotinai populiariausias stilius gotikiniuose dancefloor‘uose. Šią srovę atstovauja tokios grupės kaip Front Line Assembly, Nitzer Ebb, VNV Nation, Skinny Puppy etc.

Aggro Industrial

Nors šis stilius dažnai maišomas su EBM, industrial kritikai tvirtina, kad nuo EBM jis skiriasi tuo, kad čia pabrėžiamas brutalus vokalas ir gitariniai rifai. Taip pat šiam stiliui dažnai priskiriamos "elektronizuotos“ metalo grupės. Aggro industrial atstovais galima būtų laikyti Ministry, KMFDM, Die Krupps etc.

Darkwave

Bene labiausia diskutuotinas stiliaus apibrėžimas, nes dabar jam priskiriama vos ne visa gotikinė muzika, kurioje ne tox ryškus roko muzikos pradas. Iš pradžių šis pavadinimas dažniausia buvo taikomas Laibach muzikai, o ideologiškai buvo artimas dark ambient. „Grynajam“ darkwave buvo priskiriami ir tokie atlikėjai kaip Deutsch Nepal ar In Slaughter Natives, nors jų muzika tarpusavyje yra pakankamai skirtinga. Dabar dažnai darkwave pavadinimas skirtas apibūdinti šaltą, ypatingą skambesį ir yra daugiau ideologinis, o ne muzikis terminas.

Neofolk

Dar dažnai vadinamas apocalyptic folk, dark folk. Europietiško folkloro ir industrinės muzikos mišinys. Dažnai lemiama būna ne muzikinė struktūra, o estetika ir ideologija. Tipiškais atlikėjais galima būtų laikyti Fire + Ice, Sol Invictus, "viduriniojo“ laikotarpio Current 93 bei Death In June.


Boyd Rice

Techno

Su industrial dažniausia siejami mimimal techno, idm bei daugybė kitų stilių. Nors muzikos kritikai iki šiol ginčijasi, iš kur kilo techno, tačiau akivaizdu, kad anxtyvosios industrial grupės tikrai turėjo tam didžiulį poveikį. Tai aišku tokių grupių kaip Plastikman, Aphex Twin ar Pan Sonic kūryboje.

Taip pat dažnai industrial kritikai grupes linkę kategorizuoti pagal firmas, kuriose leidžiami atlikėjų albumai. Pavyzdžiui, galima kalbėti apie tam tikrą Cold Meat Industry, Ant-Zen skambesį, o vienu metu itin reikšmingi Didžiosios Britanijos scenoje muzikiniai atradimai buvo daromi World Serpent Distribution firmos grupių, kuriose grojo daug tų pačių narių ir dėl to formavosi ypatingas savotiškas skambesys. Tačiau dėl ne itin sąžiningo pastarosios firmos vadovų elgesio World Serpent Distribution įtaka pastaruoju metu itin greitai mažėja – užtenka išgirsti tokių buvusių šios firmos atlikėjų kaip Death In June, Boyd Rice ar Legendary Pink Dots pareiškimų. Iš jų akivaizdu, kad kai kam kadaise visišku underground’u buvęs industrial tapo neblogu pasipelnymo šaltiniu.


Legendary Pink Dots

Tiems, kas nori plačiau pasidomėti industrial atsiradimu, rekomenduojame Dmitrijaus Tolamckio – rusų industrial kultūros tyrinėtojo – straipsnius internete http://rwcdax.here.ru.