Dangus Forums

United Tribes of Baltica

* DUK    * Ieškoti  * Registruotis * Prisijungti 

Dabar yra 2021-06-18, 17:54
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 87 pranešimai(ų) ]  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Autorius Pranešimas

dziedas
 Pranešimo tema: Pilkapiai ir krematoriumai
StandartinėParašytas: 2005-10-03, 22:06 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 14228
Miestas: Vilnius
"Ugnis pradeda, ugnis užbaigia, kartu pratęsdama, naikindama ir gaivindama. Mirusysis, patikėtas ugniai, tiesiog patenka į kosminės regeneracijos vyksmą, į patį kosmogonijos procesą, ir jo "atgaivinimas", jo atgimimas vyksta amžinąjai ugniai tarpininkaujant."
Ištrauka iš G.Beresnevičiau knygos "Lietuvių religija ir mitologija"

Skaitant šia eilutes prisimena šių metų Romuvos stovyklą matytas milžinkapis ir ištisas pilkapių panteonas miškuose. Jau kalbama apie tai, jog šį kompleksą reikia parodyti žmonėms, nes iki šiol jis ne daug kam žinomas. Būnant jame gerai pajunti baltų laidojimo dalykus, tuo pačiu tam tikrą, itin artimą estetiką (hm... jei šis žodis tinkamas tai apibūdinti).

Manau daugelis sutiks, jog baltai turėjo savitą nekro-architektūrą ir etnokosmologiją. Tuo pačiu daugsyk tenka girdėti žmones, besižavinčius vaizdu Talino kapinėse, šile, arba laidojimo gojus Vokietijoje, kas rodo ryškias sąsajas su prigimtiniais 'pagoniškais' laidojimais. Tuo tarpu krematoriumo statybos iki šiol kažkaip lieka miglotos...

Tema atkeliaujančioms Vėlinėms. Ką manote apie laidojimo papročius ir galimybes juos taikyti šiais laikais? Ar daug yra lietuvių, kuriems po mirties reiktų ugnies?

_________________
kad tavy grausmas


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-03, 22:28 

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 750
Miestas: Vilnius
Cituoti:
Jau kalbama apie tai, jog šį kompleksą reikia parodyti žmonėms, nes iki šiol jis ne daug kam žinomas


Nepatariu, nes pilkapiai šiais laikais kenčia nuo grobuoniško kasinėjimo. viskas išrausiama, įkapės išvežamos į vakarus. Taip pasakojo žmogus, kuris susijęs su šiuo reikalu. Tad kaip tik reikėtų tai laikyt paslaptyje.
___

O taikyt pagoniškus papročius šių dienų laidotuvėms būtų keistoka. Manau, laidotuvių aktas skirtas būtent artimiesiems, o ne pačiam velioniui. Draugai, giminės susirenka simboliškai atsisveikint su mirusiuoju, užkasdami (na, arba sudegindami) jo palaikus. Tuo tarpu mirusiajam jau giliai dzin, ką jie ten veikia:) Tad tegu artimieji patys nusprendžia, pagal savo tikėjimą, kaip elgtis su palaikais.


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-03, 22:51 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 8438
Miestas: Kaunas
(¯`·.,¸¸,.·´¯`· rašė:
Tuo tarpu mirusiajam jau giliai dzin, ką jie ten veikia:)

aš manau/tikiuos/tikiu, kad man nebus dzin.


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-03, 23:28 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 2158
Miestas: vilnius
man irgi ne dzin

_________________
卐卐卐卐卐卐卐卐卐卐卐卐
“Didingas žmogus reiklus sau, menkas – kitiems” konfucijus


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 05:30 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 567
Geriausiai būt sudegintu, o pelenai tebūnie išbarstomi ar tai laukuos, ar tai į vandenį. Artimiesiems nereiks ateiti ir liūdėti prie kapo, o ir vietos žemėj kapinės daug užima. Senosios kapinės ar paminėti pilkapiai - įspūdinga, bet šiais laikais nemanau, kad to reikia. Jau ir dabar prabangos dalykas pasidaręs artimąjį palaidot, kuo geresnėje kapinių vietoje, tuo reikalu kažkam dar sumokant pinigus, absurdas kažkoks.

_________________
''Let's go make some ART!''


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 07:56 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 2539
Miestas: Nuo Pilėnų iki Pirėnų
Na čia jau tavo ir tavo artimųjų reikalas, kaip pasilaidoti. Tik bijau, kad su pasilaidojimu pilkapyje būtų nelengva, nebent nuosavos žemės sklypą turi. O ir degintis senoviškai (ne krematoriume) nesiviešinant reiktų, kad kokie žurnalistai neužplūstų.

O jei visai rimtai, prisimenu bendradarbės palaidojimą. Prieš mirtį (ji sirgo kraujo vėžiu) buvo paprašiusi artimųjų sudeginti ir pelenus išberti nuo skardžio į Žeimenos-Meros santaką, kur dažnai stovyklaudavo. Labai man įstrigęs neprisirišimas. Pagrindinę prasmę tam susiteikiame tik mes patys...

_________________
"...neapsimetinėji, klajūno menas tau nebėra svetimas..." (A.Debeljak)


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 08:25 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 650
Miestas: Gargždai
Aš norėsiu būti tik sudegintas. Paskutinė kelionė bus šilta, lengva ir maloni.
Reikalingi Lietuvoje krematoriumai. Jei nori būti po mirties sudegintas turi važiuoti berods į Latviją. Kažkokia nesąmonė.


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 08:35 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 2539
Miestas: Nuo Pilėnų iki Pirėnų
argonas rašė:
... Jei nori būti po mirties sudegintas turi važiuoti berods į Latviją...


Aha - "į Rygą, į Rygą"... Ir kapeikų nemažai šitas reikalas kainuoja. Protėviams gerokai pigiau/paprasčiau tas reikalas atsieidavo...

_________________
"...neapsimetinėji, klajūno menas tau nebėra svetimas..." (A.Debeljak)


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 08:36 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 8438
Miestas: Kaunas
Kaune vieną fortą jau ruošėsi pritaikyti šioms reikmėms, bet reikalai užstrigo vilniuje ministerijų bei visokių valdininkų stalčiuose...


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 08:46 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 5477
Miestas: Varluvos kaimas
Kai visada prisimenu tokius panteonus ir kremavima, visada iskyla is atminties Ernestas Radzevicius, su kuriuo dar per viena Jore snekejom, kaip faina butu but sudegintam, kad niekam neuzimtus tos vietos po saule ir zemeje nereiketu vargti, tai jo likimas toksai buvo, viskas buvo ispildyta, tie jo norai, jo pelenys buvo isbarstyti. Kaip zmogus norejo, taip ir buvo padaryta. Todel as tikrai nemanau, kad tam zmogui buvusiam visvien.
Tie ratai ispudingi, dar tokiu mistiku pilna miskuose, tik globalizacija daro savo, tiesiami keliai, gelezinkeliai, elektros linijos, misko kirtimai, viskas niokojama. Idomiausia tai, kad paprastas kapiniu kryziu nuvartymas yra mirusiuju ir ju artimuju isniekinimas, o jau pilkapiu niekinimas nera isniekinimas, o tik paprastas pazeidimas. Labai keistai valstybe toleruoja tokius dalykus.
Ilgai diskutavome su Dr. V. Vaitkeviciumi apie baltu laidojimo paprocius senoveje, buvo kiles ir klausimas, kas laidodavo, kas atlikdavo apeigas, ka zmones dare ir kada dare. Reikia pripazinti, kad visgi senoveje zmones buvo protingi labai, nes vien sudeginti zmogu iki kauliuku, kad net jie trupetu, daugeliu atveju niekam nepavyktu, ir buvo zmones, kurie mokejo sukrauti lauza kaip aukstakrosneje, kad viskas pelenais virstu. Todel kazkokiu budu ir iskilo baltu mitologijoje ir giesmese, dainose toksai personazas dievo kalvio, kuris nukale saule, kursai padeda mirusiames ir tt. Taip taip, sventa kalvio pareiga nulydeti zmogu anapus, kartu su apraudotojom, kartu su sventikais. Niekas kitas nevaldo taip ugnies kaip kalviai, viena is seniausiu turbut profesiju. Jie ir apginkluoja, jie ir prie zemes ir buitiniu darbu pagelbeja, jie ir islydi mirusi degindami. Daugumoje pilkapiu kasinejant randama slako nuo lydymo.
Kitas momentas yra pelenu sluoksniai ant pilkapio arba salia jo. Tai irgi irodo, kad mirusieji buvo senoveje gerbiami, pirmiausia pelenu sluoksnis yra prie pacio palaidojimo pagrindo, tarsi ta vieta buna pries lydetuves isventinama, tuomet mirusysis palaidojimas, arba tiesiog karstinis kapas, arba degintinis, urnoje arba i duobele ileidziamas, ir tuomet uzpilamas ne kazkokiu moliu, o lengva zemele, zinot kaip sako, kad tebunie tau lengva zemele, ty smeliuku biriu uzpilama, o virsum pilkapio vel sventinama, ir tiap kiekvienais metais musu proteviai turbut susirinkdavo mineti su mirusiaisiais kazkurios dienos, nes susiformaves virsum pilkapiu arba salia pelenu sluoksnis byloja apie pastoviai darytus apredus cionai.
Taigi, lydotuves, budynes kaip sakoma, turejusios labai didele prasme kaip ir anuomet, taip ir siuomet. Prisiminkime siuolaikines krikscioniskas lydetuves, kai mirusysis apraudamas 3 dienas ir naktis, kai karsta gali nesti tik tam tikri asmenys specialiai sustoje, kai nesamas nabasninkas per langa, kai uzdegama sarvojimo vietoje zvake, viskas sventinamas, paskum inesamas mirusysis, paskum vel degama zvake, kad kaimo bobules ruosia viska, ir butinai sermenys turi buti, zemaitijoje isvis sermenu valgymas be stipriu gerimu kaip ir neegzistuoja. galima drasiai teigti, kad kazkada buvusi auksciausio lygio valstybine religija baltu tikejimas isliko po siolei mazai pakitusiomis adaptuotomis formomis ir susiliejo su krikscionybe, paversdamas ja kazkokia keista forma. Forma, kuri yra atitikmuo pries 1000 metu darytom apeigom, tik su kitokiais siek tiek zodziais ir kitokios spalvos apredais.

_________________
as jus labai myliu :)


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 08:48 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 1796
Miestas: Vilnius
aš taip pat manau, kad krematoriumai Lietuvoje reikalingi. kapinėms ima elementariai stigti žemės. kita vertus tie lenktyniavimai- dėl geresnės vietos, didesnio paminklo, kapo priežiūros - darosi kažkoks nebesveikas dalykas...
ir katalikiškos laidotuvės išsigimsta - tampa tiesiog verslu. turiu pažįstamą, kuris, būdamas liuteronų tikėjimo, uždarbiauja "giedoriumi" vos ne kiekvieną savaitgalį. "kietas" verslo pasaulis diktuoja savo taisykles - berods pagal katalikiškus papročius reikia daugiau dienų skirti laidotuvėms, nei dabar skiriama? konvejeris - laikas - pinigai (salės nuoma)...


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 09:06 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 2539
Miestas: Nuo Pilėnų iki Pirėnų
djalex rašė:
... zemaitijoje isvis sermenu valgymas be stipriu gerimu kaip ir neegzistuoja...


Tai jau teisybė :) . Per senelio šermenis išvis kosmosas buvo. Sėdi prie karsto, ten moteriškos rypauja, įeini į gretimą kambarį - ten kepti šonkauliukai kertami, kad net ausys lapsi, senučiukė gaspadinė ragina daugiau krautis; čierkelė už nabašniką keliama, linksmai prisimenami visokie jo gyvenimo įvykiai...

_________________
"...neapsimetinėji, klajūno menas tau nebėra svetimas..." (A.Debeljak)


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 12:47 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 14228
Miestas: Vilnius
Paulešas rašė:
Aha - "į Rygą, į Rygą"... Ir kapeikų nemažai šitas reikalas kainuoja. Protėviams gerokai pigiau/paprasčiau tas reikalas atsieidavo...

na, tikrai sudeginti žmogaus kūną nėra taip paprasta kaip atrodo. berods tam reikalinga temperatūra virs 1000 laipsnių. Alex paminėti kalviai čia buvo tikri nekro-meno meistrai.
anksčiau vienam pilkapyje laidodavo vieną žmogų, bet dabar galėtų gal laidoti visą giminę. manau degintiniai giminės kapai tikrai užimtų mažiau vietos nei dabartinėse kapinėse.

_________________
kad tavy grausmas


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 12:59 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 656
Miestas: Balamutlendas
Nesutinku del tos užimamos vietos, juolab kad ir dabar egzistuoja giminės kapavietės ir bėje gana kompaktiškai atrodo, čia ne argumentas.

_________________
Geram žmogui šūdo negaila juk......


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 13:00 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 2539
Miestas: Nuo Pilėnų iki Pirėnų
ugn rašė:
anksčiau vienam pilkapyje laidodavo vieną žmogų...


Tai kad ne, ir po kelis laidodavo. Pasitaiko dar, kad į pilkapio su griautiniu kapu sampilą įkasami keletas keliais amžiais vėlesnių degintinių kapų. Taip kad drąsiai galima ir giminei laidotis :)

_________________
"...neapsimetinėji, klajūno menas tau nebėra svetimas..." (A.Debeljak)


Į viršų
 Aprašymas  
 

dziedas
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2005-10-04, 13:17 
Vartotojo avataras

Prisijungė: 2005
Pranešimai: 14228
Miestas: Vilnius
liudas rašė:
Nesutinku del tos užimamos vietos, juolab kad ir dabar egzistuoja giminės kapavietės ir bėje gana kompaktiškai atrodo, čia ne argumentas.

sutinku, kad ne argumentas. nes argumentas yra musu susivokimas kosmogonijoje :) mes nekalbam apie tai, kaip masini reiskini dabartiniais laikais. siaip jau diskusija pradeta nuo Beresneviciaus knygos eiluciu, kurias galima darsyk perskaityti...

_________________
kad tavy grausmas


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 87 pranešimai(ų) ]  1, 2, 3, 4, 5, 6  »


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į: