Gintaras Beresnevičius
IMPERIJOS DARYMAS
Lietuviškos ideologijos metmenys XXI amžiuje

Rudens lygiadienio ir Baltų vienybės dienų proga siūlome Jums vieną iškiliausių šių metų veikalų Lietuvoje - žymaus religijotyrininko, eseisto G.Beresnevičiaus knygą "Imperijos darymas". Kaip žinia, gerb. moxlininko laukėme atvyxtant į šių metų festivalį Mėnuo Juodaragis su paskaita "Lietuvos ateities totemai". Dėl iki šiol nežinomų priežasčių G.Beresnevičiaus nesulaukėme ir paskaita liko neišdėstyta. Tačiau visi besidomintieji baltiška ideologija pagrindines paskaitos idėjas ras šioje neeilinėje knygoje.

"Imperijos darymas" - tai pažangus ir, galima sakyti, iššaukiantis darbas, geopolitinėmis ir istorinėmis perspektyvomis brėžiantis baltiško mąstymo modelį. Profesorius R.Lopata knygą pavadino "puikia intelektualine provokacija". Atidesnis skaitytojas gali pastebėti ir tai, kad "Imperijos darymas" savotiškai pratęsia tas tabu peržengimo idėjas, kurias fundamentaliajame veikale "Mūsų praeities beieškant" (1972) dėstė Česlovas Gedgaudas. Intriguojantis pastebėjimas - pastarasis išeivijos moxlininkas iki šiol laikomas "kosmonautu", o G.Beresnevičius - vienu solidžiausių ir talentingiausių dabarties specialistų.

Lietuvoje protingų ir raštingų baltų ideologų lyg ir netrūxta, tačiau knygynų lentynose pasirodančios knygos yra daugiausiai leidybai adaptuotos disertacijos ir kiti "ataskaitiniai" moxliniai darbai su jiems būdingu metodiniu sausumu, krūvomis nuorodų ir begalybe pasikartojančių detalių. Baltų literatūroje akivaizdžiai trūxta pažangios ideologinės MINTIES ir KRYPTIES. Trūxta motyvuotai suręsto, intelektualaus, drąsaus ir sveiko proveržio. Būtent tokiu veržlumu alsuoja "Imperijos darymas", parašytas G.Beresnevičiui būdingu šmaikščiu stiliumi.

Esame imperinio mentaliteto tauta, teigia autorius. Nei daugiau, nei mažiau - "Mes Vyčio ir Rūpintojėlio ženklas. Jėga ir kontempliacija. Tai samurajų jėga. Tai tokia jėga, kurios raumenys drasko drabužius ir šarvus, ir istorijos uždėtus antvilkčius. Mums per mažai Lietuvos. Mes ramiai jaučiamės tik tada, kai plečiame įtakas. Vytis ramus tik balne, raitelio vieta ant žirgo." Knygoje daug kalbama ir apie Europos sąjungos situaciją - išdėstyti dalykai turėtų imponuoti ir euro-skeptikams ir entuziastams. Čia kalbama apie aktyvųjį lietuvių pradą, kurio nerealizavimas pavertė mus savižudybių lyderiais.

Tuo pačiu jauniems aršiems kalavijų nešiotojams reiktų pasakyti, kad knygos puslapiuose nekalbama apie naujus karo žygius. Viskas kur kas realiau, rimčiau ir įdomiau. Tad perskaityti būtina!

80 psl. veikalas "Imperijos darymas" buvo išleistas kuklia knygele Vilniaus universiteto leidykloje pernai . Jos tiražas irgi, berods, buvo kuklus. Per daug kuklus tokioms nekuklioms mintims :) Todėl Dangus bent iš savo pusės norėtų padidinti šių idėjų sklaidą, skatinant probaltiškas idėjas. Dėkojame Inijai Trinkūnienei, išrūpinusiai mums failą ir autoriaus sutikimą. Sveikiname visus su baltų diena ir linkime gero skaitymo - jis tikrai nepailgs.

Parsisiųsti failą:
G.Beresnevicius - Imperijos Darymas.zip [9
9 kb]
Skaityti knygą:
G.Beresnevicius "Imperijos darymas" [236 kb]